Reverse osmosis SUPER-1500 l/day with booster pump and digital controller
Prices incl. VAT plus shipping costs
Ready to ship today,
Delivery time appr. 1-2 days
  • EF-1500
  • 14 kg
  • 500 mm x 220 mm x 370 mm
  • Nein
  • Nein
Product information "Reverse osmosis SUPER-1500 l/day with booster pump and digital controller"
Advantages
- less waste water thanks to the booster pump
- relation waste water to osmosis water: max. 1 to 1 (depends on water quality and temperature)
- pure water volume: approx. 1.500 L./day
- on bourd digital computer for flushing and error detection
The delivery includes:
- A 5-stage reverse osmosis system 400 GPD
- LED computer controller
- booster pump 400 GPD
- solenoid valve
- connecting fitting 1/2" and water hose
- wrench for filter housing
- osmosis faucet with ceramic seal
1 complete filter set:
step 1: 5 µm "melt blown" Polypropylene Sediment Filter Membrane 10"
step 2: CARBON Cartridge with activated carbon UDF
step 3: CARBON Cartridge with activated carbon granules 10"
step 4: 400 GPD high performance membrane
step 5: Inline activated carbon postfilter T33 for reverse osmosis systems with 1/4" internal thread
Recommended replacement intervals:
1st - 3rd step: pre-filter replacement approx. every 6 months
4th step: 400 GPD high performance membrane - approx. every 1-2 years
5th step: Inline activated carbon postfilter T33 - approx. every 6 months
Technical details:
- max. water capacity: aprox. 1.500 ltr./day
- water inlet pressure: min. 1 BAR, max. 4 BAR
- connection: 1/2"
- working temperature: 5°C - 40°C
- power supply: AC 220V/50Hz/75W